تاریخ ایجاد: چهارشنبه 27 شهریور 1393 تعداد بازدید: 325 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: behrooznaj
گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته 34 سال 2014

سنگ آهن

هفته گذشته قیمت سنگ آهن باز هم کاهش یافت. این بار یک دلار نسبت به هفته قبل پایین آمده سنگ آهن خلوص 62 درصد 93 دلار هر تن خشک سی اف آر چین شنیده شد. قیمت سنگ آهن در پایین ترین سطح دو ماه اخیر قرار دارد.

فعلا امیدی به بهبود اوضاع در بازار سنگ آهن نیست و شاید باید یک یا دو ماه دیگر منتظر ماند. قابل ذکر است در مدت مشابه سال گذشته میلادی نیز قیمت سنگ آهن 33 درصد بالاتر بوده است.

 

قراضه

موجودی قراضه خریداران در ترکیه هفته گذشته پایین بود از این رو عرضه کننده ها  قیمت را بالاتر بردند. متوسط قیمت قراضه وارداتی به ترکیه کمتر از 2 درصد رشد داشته به 388 دلار هر تن سی اف آر رسید. فعالان بازار قیمت قراضه را هفته های آتی بالای 400 دلار هر تن سی اف آر ترکیه پیش بینی کرده اند . ترک ها بیشتر از اروپا خرید کردند. قراضه آ3 روسیه 384 دلار هرتن سی اف آر ترکیه بود. در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در ثبات بود.

قراضه روسیه در کره جنوبی نیز 375 دلار هر تن سی اف آر بود البته قیمت درخواستی خریداران 10 دلار پایین تر بود.

متوسط قیمت هفتگی قراضه سنگین کلاس 1 و2 وارداتی به تایوان یک دلار بالا رفته به 349 دلار هر تن سی اف آر رسید. در هند نیز قراضه کانتینری وارداتی 3 دلار رشد داشته به 389 دلار هر تن سی اف آر رسید .

در بازار ژاپن نیز قیمت آخرین مزایده صادراتی 328 دلار و 30 سنت هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد که نسبت به ماه قبل 6 دلار هر تن رشد داشت.

 

بیلت

قیمت پیشنهادی بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته به 530 تا 540 دلار هر تن فوب نیز صعود کرد. البته بالاترین معامله در 519 دلار هر تن فوب شنیده شد که مصری ها خریدار آن بودند. افزایش قیمت قراضه، افت عرضه اوکراین و عدم تمایل عرضه کننده های روس به فروش فوری بیلت موجب شده بازار آن روندی رو به بالا داشته باشد و انتظار می رود فعلا این روند ادامه یابد.

با این که هفته گذشته ترکیه بالاتر از 530 دلار هر تن سی اف آر درخواست خرید برای بیلت سی آی اس نداد ولی خریداران می دانستند که به زودی باید قیمت پیشنهادی 550 دلار هر تن سی اف آر را دریافت کنند.

بیلت صادراتی ترکیه در 535 تا 540 دلار هر تن فوب ثابت بود ولی با توجه به کاهش عرضه سی آی اس و رشد قیمت ها باید منتظر افزایش قیمت های ترکیه نیز بود.

همچنین کره جنوبی برای صادرات بیلت سایز 122 میلیمتر خود به دنبال 510 دلار هر تن فوب بود.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته روند کاهشی آرامی داشت. سایز 150 میلیمتر در انزلی روز شنبه هر کیلو 1700 تومان با احتساب 8 درصد مالیات ارزش افزوده روی تریلی بود که تا آخر هفته ثابت ماند ولی سایز 125 میلیمتر به طول 6 متر وارداتی 1700 تومان اوایل هفته پیشنهاد می شد که تا آخر هفته 1690 تومان هم شنیده شد. بیلت های داخلی سایز 120 میلیمتر هم از متوسط قیمت 1640 تومان به 1625 تومان هر کیلو رسید.

در حال حاضر بازار مقاطع بسیار ضعیف است و اکثر تولیدکنندگان مقاطع حجم تولید خود را کاهش داده اند از سوی دیگر نقدینگی لازم برای خرید بیلت نیست که آن هم ناشی از نبود تقاضاست.

از طرف دیگر واردات شمش فعال شده ، نرخ ارز هر روز کاهش می یابد این دو مطلب قیمت شمش را پایین می آورد ولی با توجه به مصوبه اخیر که واردات شمش باید با ارز متقاضی صورت پذیرد احتمال کاهش زیاد در قیمت شمش نمی رود. قیمت شمش در سی آی اس در هفته های قبل تا 10 دلار افزایش یافته و روند صعودی آن ادامه خواهد یافت چون فصل سرما در پیش است و کارخانه های سی آی اس شروع به خرید قراضه کرده اند ، با فرض ثبات قیمت شمش در پایه 510 دلار تحویل بنادر شمالی قیمت تمام شده این کالا بیشتر از 1780 تومان هر کیلو پس از ترخیص خواهد بود، با این حال ضعف تقاضای مقاطع باعث شد که بازار هیچ واکنشی نسبت به افزایش قیمت شمش و همین طور حذف ارز مرجع از واردات شمش نشان ندهد. یک مطلب اینست که سهم تولید داخلی آنچنان زیاد شده که محصول وارداتی دیگر خصوصیت شاخص بودن خود را از دست داده است.

 

مقاطع

هفته گذشته میلگرد در بازار داخلی اروپا 460 تا 470 یورو هر تن معادل  612 تا 625 دلار هر تن بود ولی بازار منتظر رشد قیمت ها در آینده نزدیک می باشد چون در سپتامبر فعالیت بازار پس از تعطیلات تابستان بیشتر می شود. از طرفی قیمت پیشنهادی میلگرد صادراتی جنوب اروپا نیز صعودی شده 430 یورو هر تن فوب شنیده شد البته هنوز تقاضای آن بهتر نشده و صرفا به دلیل رشد قیمت قراضه این چنین شد. در بازار داخلی امریکا قیمت میلگرد بین 625 تا 640 دلار هر شورت تن درب کارخانه بود. فعالان بازار منتظرند تا ببینند چه میزان از 10 تا 20 دلار افزایش قیمت اخیر کارخانه ها مورد قبول واقع می شود.

در بازار ترکیه قیمت میلگرد تحت تاثیر رشد قیمت قراضه 7 تا 9 دلار رشد داشته تا 699 دلار هر تن با 18 درصد مالیات بر ارزش افزوده بود. میلگرد صادراتی ترکیه 575 تا580 دلار هر تن فوب و رو به بالاست ولی خریداران تمایلی به معامله در این سطح نشان نمی دهند. میلگرد صادراتی چین  530 دلار هر تن سی اف آر یمن بود و محصول ترکیه 580 تا 585 دلار هر تن سی اف آر. در بازار داخلی چین میلگرد 517 تا 520 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده بود.

مقاطع در بازار ایران

بازار مقاطع روند نزولی داشت روز شنبه بازار بهم ریخت و شایعه مربوط به توقف واردات با ارز مرجع باعث سردرگمی فعالان اقتصادی شد. این سردرگمی تا دوشنبه ادامه یافت که مشخص شد تنها ورق گرم از ارز مرجع برخوردار خواهد شد با اینحال بازار واکنش جدی به این تصمیمات نشان نداد. چند عامل باعث سکوت بازار بود:

اول : نبود تقاضا ، بهمین دلیل فعالان اقتصادی باور دارند که هر تصمیمی که قیمت تمام شده را تغییر دهد در حال حاضر انعکاسی در بازار نخواهد داشت چون موجودی کافی در بازار هست ولی تقاضا نیست بنابراین بازار در قبال افزایش قیمت تمام شده، تغییری نخواهد یافت.

دوم : افت قیمت ارز ، که هر روز شاهد آن بودیم و به نظر می رسد که این روند ادامه داشته باشد در نتیجه خریدارها فعلا با احتیاط عمل می کنند و عجله ای برای انجام معامله ندارند.

سوم : حالت صبر و انتظار حاکم بر بازار ، علت این حالت صحبت هایی است که از برنامه های دولت گفته می شود ولی تا اجرائی شدن آن حداقل 2 ماه زمان لازم است.

جمع بندی عوامل بالا نشان می دهد بعلت توقف تقاضا و سردرگمی در آینده بازار فعلا هیچ سرمایه گذار جدی دست به کار نمی زند، به همین دلیل قیمت نبشی، ناودانی و میلگرد به کف خود رسید. عرضه های بورس هم با استقبال روبرو نشد تنها تیرآهن بال پهن کمی از افزایش قیمت برخوردار شد که ناشی از برنامه های دولت بود، آنهم در اواخر هفته به جایگاه خود بازگشت ولی در مورد تیرآهن استاندارد بعلت بازار سازی هایی که صورت گرفت قیمت کمی افزایش یافت، در حالی که تقاضا ضعیف است ولی عرضه هم محدود می باشد .

 

ورق

هفته گذشته متوسط قیمت بازار داخلی ورق گرم امریکا در 680 تا 685 دلار هر شورت تن درب کارخانه در ثبات بود.

در اروپا قیمت های جدید ورق گرم برخی کارخانه ها تا 20 یورو رشد داشته به 440 یورو هر تن درب کارخانه نیز رسید ولی برخی دیگر هنوز در 420 تا 425 یورو هر تن درب کارخانه نیز پیشنهاد می دادند. در بازار واردات متوسط قیمت پیشنهادی 3 یورو هر تن افت داشته 417.5 یورو هر تن سی آی اف ثبت شد.

ورق گرم در بازار داخلی چین 542 تا 547 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد که نسبت به هفته قبل تا 5 دلار افت داشت.

در بازار داخلی ترکیه قیمت ورق گرم نسبت به قبل از انتخابات ریاست جمهوری 10 آگوست تا 10 دلار بالا رفته 590 تا 605 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

قیمت پیشنهادی ورق گرم روسیه با توجه به عدم حضور اوکراین در بازار صادرات بالا رفته به 575 دلار هر تن سی اف آر ترکیه رسید.

ورق گرم چین در کره 532 دلار هر تن فوب شنیده شده که البته مورد قبول بازار نبود. در ویتنام نیزخرید ورق گرم چین در اولویت است کره ای ها سعی داشتند در 580 دلار هر تن سی اف آر ویتنام معامله کنند ولی موفق نشدند.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول دستخوش نوسانات زیادی شد اول هفته بدنبال اعلام توقف واردات این کالا با ارز مرجع قیمت شروع به افزایش کرد و از 2040 تومان صبح شنبه به 2150 تومان در صبح دوشنبه رسید ولی با روشن شدن ابهام در تخصیص ارز و شروع ثبت سفارش این کالا با ارز مرجع دوباره قیمت شروع به کاهش کرد تا آنجا که به 1950 تومان رسید. عده ای هم از این روند سوء استفاده کردند و خریدهای خوبی انجام دادند ولی در روز پنجشنبه قیمت شروع به افزایش کرد و تا 2020 تومان هم بالا رفت. از آنجا که تنها این کالا با ارز مرجع وارد می شود و حجم آن هم زیاد است به نظر می رسد بازارسازی ها از این به بعد روی این کالا بیشتر گردد.

ورق های مبارکه ضخامت 5/2 تا 6 میلیمتر با ثبات قیمت روبرو بود به غیر از ورق 4 میلیمتر که به شدت با کمبود روبروست، ورق های 8 تا 15 میلیمتر رول نیز باثبات روبرو بود هر چند ابعاد 5/1×6 متر فابریک همچنان با تنگنای عرضه مواجه است، ورق های گرم ضخامت 15 میلیمتر به بالا با افت محدود قیمت در حد هر کیلو 5 تومان روبرو بود که ناشی از رکود بازار است.

ورق سرد مثل ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر با جنجال توقف عرضه ارز مرجع و به دنبال آن رفع ابهام روبرو شد. به همین علت فروشنده ها روز شنبه قیمت را بالا بردند در حالیکه خریدارها در مقابل افزایش قیمت تا 100 تومان هر کیلو مقاومت کردند اما از روز دوشنبه به بعد بازار با کاهش قیمت روبرو شد و قیمت ها به اول هفته بازگشت، فروشنده ها به بازار آمدند در حالی که خریدارها با احتیاط عمل می کردند.

ورق گالوانیزه به علت محدودیت عرضه با افزایش قیمت روبرو شد به نظر می رسد این محدودیت همچنان ادامه داشته باشد. مبارکه و کاشان که تولیدکننده اصلی هستند تلاش برای صادرات دارند همین امر بازار را با محدودیت عرضه روبرو کرده است عاملی که ناشی از ضعف تقاضاست نه رونق صادرات.

پایگاه خبری تحلیلی فولاد(ایفنا)

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد