تاریخ ایجاد: شنبه 09 مرداد 1393 تعداد بازدید: 423 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: behrooznaj
گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته 32 سال 2014

سنگ آهن

هفته گذشته آخرین قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی به چین 96 هر تن خشک سی اف آر چین شنیده شد که نسبت به یک هفته قبل کمی رشد داشت. این قیمت هنوز 27 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته پایین تر است ولی اخیرا بهبودهایی داشته چون کارخانه های چینی خرید ها را افزایش داده اند. در کل بازار سنگ آهن چشم انداز خیلی مطلوبی ندارد چون عرضه بالاست. پیش بینی شده قیمت سنگ آهن تا پایان سال 2014  از 100 دلار بالاتر نباشد.

آخرین موجودی سنگ آهن وارداتی در بنادر چین 111 میلیون و 950 هزار تن ثبت شده در حالی که اوایل  ماه قبل به 113 میلیون و 700 هزار تن رسیده بود.

 

قراضه

در هفته ای که گذشت قراضه وارداتی به ترکیه 5 دلار هر تن رشد قیمت داشته به 380 دلار هر تن سی اف آر رسید علت افزایش قیمت بهبود خرید های ترکیه پس از عید فطر بود از طرفی عرضه قراضه نیز به دلیل فصل تعطیلات تابستانی در اروپا کم شده است.

میانگین قیمت قراضه سنگین کلاس یک امریکا هفته گذشته باثبات 357 دلار و 50 سنت هر لانگ تن ثبت شد. آخرین متوسط قیمت قراضه خرد شده در 375 تا 385 دلار هر لانگ تن تحویل کارخانه ثبات داشت

قراضه صادراتی آ3سی آی اس  365 تا 370 دلار هر تن سی اف آر ترکیه ثبت شده که  تا 5 دلار رشد داشت. در خاور دور نیز علی رغم تلاش خریداران برای دریافت تخفیف قراضه آ3 روسیه به 375 دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی افزایش یافت.همچنین کره سعی داشت قراضه سنگین کلاس 2 ژاپن را در 325 تا 328 دلار هر تن فوب بخرد ولی معامله ای نهایی نشد. قراضه سنگین کلاس یک امریکا در کره جنوبی نیز 372 دلار هر تن سی اف آر معامله شد.

قیمت خرید قراضه از بازار داخلی ژاپن 5 دلار هر تن کاهش داشته به 314 دلار هر تن رسید.

 

بیلت

هفته گذشته همانطور که انتظار می رفت متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس رشد نموده به 507 تا 515 دلار هر تن فوب رسید و ظاهرا به تدریج مورد قبول بازار قرار خواهد گرفت. پایان ماه رمضان و ابهامات مربوط به عرضه اوکراین و همچنین رشد قیمت پیشنهادی چین همگی به بهبود بازار کمک نمود.  در مصر بیلت سی آی اس در 530 تا 535 دلار هر تن سی آی اف شنیده شده و بازار فعال بود. قیمت مورد نظر تایلندی ها برای واردات بیلت 527 تا 528 دلار هر تن سی اف آر بود البته قیمت های پیشنهادی از روسیه از 535 دلار هر تن سی اف آر پایین تر نیست.

قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه  7 دلار رشد داشته 514 تا 524 دلار هر تن درب کارخانه شد چرا که بیلت وارداتی نیز رشد قیمت داشت.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته با فراز و فرود روبرو شد ، اول هفته مشخص بود که قیمت مقاطع بالا خواهد رفت این انتظار بازار برای بعد از ماه رمضان بود چون موجودی انبارها به کف خود رسیده بود از طرف دیگر محدودیت عرضه شمش در انزلی به بازار سازی تولیدکنندگان داخلی کمک کرد، به همین دلیل قیمت شمش داخلی سایز 120 میلیمتر از 1610 تا 1620 تومان به 1670 تومان هر کیلو هم رسید ( با 8 درصد مالیات ارزش افزوده ) ولی از روز چهارشنبه بازار متوقف شد. در این هفته فولاد خوزستان موفق شد بیش از 70 هزار تن شمش را در قیمت پایه 15500 ریال به فروش برساند، روز چهارشنبه اعلام شد همین کارخانه برای شنبه هفته آینده شمش را در قیمت پایه 1502 تومان عرضه خواهد کرد که عملاً 50 تومان ارزانتر از هفته قبل است ( بدون احتساب 8 درصد مالیات ارزش افزوده ) .

 در ماه گذشته، واردکنندگان ایرانی خریدهای خوبی از سی آی اس کرده اند که طی هفته آینده نزدیک به 10 هزار تن آن وارد خواهد شد به همین دلیل قیمت شمش در سی آی اس با 10 دلار افزایش به 520 دلار هر تن سی اف آر بنادر شمالی رسیده است، در صورت گشایش اعتبار با 35 درصد پیش پرداخت این محموله ها سود خوبی برای واردکننده خواهد داشت در غیر اینصورت قیمت تمام شده حدود 1630 تومان خواهد بود که هنوز هر کیلو 80 تا 100 تومان سود برای واردکننده خواهد داشت.

از آنجا که قیمت قراضه و آهن اسفنجی پائین نیامده طبعاً قیمت شمش داخلی هم از مرز 1600 تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) پائین تر نخواهد آمد.

 

مقاطع

هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه با 9 دلار رشد به 564 دلار هر تن درب کارخانه بدون 18 درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید.

در امریکا میلگرد وارداتی 580 دلار هر شورت تن روی تریلی شنیده شده قیمت بازار داخلی 635 تا 640 دلار هر شورت تن درب کارخانه بود.

در بازار داخلی اروپا تقاضای مقاطع هنوز بهتر نشده ولی پیش بینی افزایش قیمت قراضه قیمت میلگرد را تا 15 یورو هر تن بالا برد. در آلمان میلگرد 470 یورو هر تن شنیده شد. میلگرد صادراتی ایتالیا نیز 425 تا 430 یورو هر تن فوب شنیده شد که رو به بهبود است.

آخرین قیمت میلگرد در بازار نقدی چین 516 تا 517 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شده که 2 دلار رشد داشت. همچنین میلگرد صادراتی چین 440 تا 445 دلار هر تن فوب ثبت شده که تغییری نسبت به یک هفته قبل نداشت.

مقاطع در بازار ایران

روز شنبه بازار آرام بود ولی از روز یکشنبه شرایط روانی برای افزایش قیمت آماده شد با بسته شدن معاملات در بورس از روز دوشنبه قیمت ها شروع به افزایش کرد تا مرز هر کیلو 20 تومان هم بالا رفت. روز سه شنبه هم قیمت تا 10 تومان دیگر افزایش یافت و میانگین قیمت به 1830 تومان برای میله گرد 14 تا 25 میلیمتر رسید. ولی بازار قدرت جذب این افزایش قیمت را نداشت به همین دلیل از روز سه شنبه بازار متوقف شد و تا پنج شنبه دوباره قیمت ها به روز یکشنبه بازگشت.

علت اصلی افزایش قیمت دو عامل بود :

اول  : عامل روانی بازار که انتظار تغییراتی را پس از ماه رمضان داشت

دوم : جذب موجودیهای انبار در خلال سه ماه گذشته

اما دلیل برگشت قیمت ها مشکل نقدینگی موجود در بازار است ، در حال حاضر پول نقد در حدی که یک رونق فعال و پایدار را ایجاد کند در بازار نیست امیدواری هم به روند فعلی تقاضا نیست طبعاً سرمایه ها در بازار آهن فعال نمی شود نباید انتظاری جز این مطلب را داشت.

بر خلاف میله گرد، بازار تیرآهن از استحکام برخوردار بود علت آن این بود که بازار توسط یک عرضه کننده تقریباً انحصاری هدایت و کنترل میشود به همین دلیل هر روز شاهد افزایش آرام قیمت این کالا بودیم البته ادامه این روند باعث خواهد شد تا ورود محصولات خارجی جذابیت پیدا کند آنچنان که در تیرماه آمار واردات 6800 تن بوده است در حالیکه در ماههای قبل با این رقم فاصله زیادی داشته است.

قیمت نبشی و ناودانی نیز مثل میله گرد نوسان داشت و تغییرات قیمت آن تابع همان سیکل بود ضمن آنکه درخواستها بسیار محدود است و نوسان قیمت ناشی از تغییر در قیمت تمام شده است نه نوسان تقاضا.

 

ورق

هفته گذشته در شمال اروپا متوسط قیمت هفتگی ورق گرم 2 یورو هر تن پایین آمد و در جنوب اروپا میانگین قیمت ورق گرم یک یورو هر تن بهبود داشت. در کل بازار ورق غرب اروپا در تعطیلات تابسانی بود و ورق گرم 415 یورو هر تن ثبت شد ولی کارخانه ها برای معاملات فصل چهارم سال به دنبال 20 یورو افزایش قیمت هستند. در بازار داخلی امریکا میانگین قیمت ورق گرم 7 دلار هر شورت تن نسبت به هفته قبل بالا رفته به 679 دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید.

ورق گرم تولید سپتامبر در بازار داخلی ترکیه 585 تا 595 دلار هر تن درب کارخانه بود و قیمت صادراتی کارخانه ها 575 تا 580 دلار هر تن فوب ثبت شد. بازار منتظر رشد قیمت 10 تا 15 دلاری تا پایان آگوست می باشد.  

قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس کمتر از 8 دلار هر تن بالا رفته به 530 دلار هر تن فوب رسید.

قیمت صادراتی ورق گرم چین 5 دلار افت داشته به 505 تا 515 دلار هر تن فوب رسید. در خاور میانه ورق روسیه چندان خواستار نداشت و ورق گرم چین 540 دلار هر تن سی اف آر بود. آخرین قیمت در بازار نقدی داخلی چین 545 تا 550 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده بود.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر از روز شنبه بعلت محدودیت عرضه شروع به افزایش قیمت کرد و تا روز دوشنبه به 2150 تومان رسید در حالیکه هفته قبل از آن قیمت زیر 2000 تومان هر کیلو در انزلی بود از روز سه شنبه قیمت شروع به کاهش کرد و تا پایان هفته به 2040 تومان رسید.

موجودی این کالا در بنادر شمالی بیش از 20 هزار تن است به علت تعطیلات طولانی عید فطر روند ترخیص و حمل با وقفه روبرو شد اما سه شنبه به بعد دوباره کالا به بازار سرازیر شد، در ماههای گذشته سفارشات زیادی روی این کالا داده شده به همین دلیل قیمت حدود 40 دلار بالا رفته است طبعاً در ماههای آینده شاهد افت قیمت و بعد از آن ثبات در قیمت خواهیم بود. در حال حاضر قیمت این کالا تحویل بنادر شمالی هر تن 570 دلار است که قیمت تمام شده آن حداکثر 1800 تومان هر کیلو پس از ترخیص با احتساب مالیات ارزش افزوده خواهد بود.

ورق های گرم ضخامت 5/2 میلیمتر تا 6 میلیمتر با محدودیت عرضه روبروست بخصوص برای ضخامت 4 میلیمتر که موجودی انبارها به حداقل خود رسیده است، ولی تغییر قیمت محسوس نیست چون تقاضا هم محدود است . بیش از 35 هزار تن از موجودی این کالا که سال قبل وارد شده توسط یک مجموعه به فروش رسیده که از هفته های آینده وارد بازار خواهد شد و همین امر به عرضه کالا کمک خواهد کرد.

 ورقهای ضخامت  10 تا 15 میلیمتر با محدودیت عرضه روبروست بخصوص ورق 12 میلیمتر که قیمت آن بسیار افزایش یافته ولی عرضه اکسین و کاویان به کمک این کالا آمده است.

ورقهای ضخامت 15 میلیمتر به بالا علیرغم افزایش تقاضا با ثبات قیمت روبرو بود چون بازار کشش افزایش قیمت را ندارد.

ورق سرد همچنان با محدودیت عرضه روبروست برای ضخامت های زیر 50/0 میلیمتر بازار به شدت به واردات وابسته است، با قیمت های فعلی هم واردات این ضخامت ها جذابیت ندارد برای سایزهای بالای 50/0 میلیمتر هم محدودیت عرضه بخصوص از طرف مبارکه کاملاً محسوس است هفته گذشته قیمت این کالاها تا 30 تومان هر کیلو افزایش یافت ولی با توجه به رکود فعلی بعید به نظر میرسد تغییر جدی در قیمت ها باشد.

ورق گالوانیزه به علت محدودیت عرضه با افزایش قیمت روبرو بود این افزایش قیمت در حد 10 تا 30 تومان هر کیلو بود ولی در پایان هفته بازار آرام شد.

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد