تاریخ ایجاد: شنبه 09 مرداد 1393 تعداد بازدید: 400 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: behrooznaj
گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته 30 سال 2014

سنگ آهن

هفته گذشته قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد که به 98 دلار هر تن خشک سی اف آر چین رسیده بود در طول هفته افت قیمت را تجربه نمود. با کاهش خرید چینی ها قیمت نیز افت نموده به 93 دلار و 60 سنت هر تن خشک سی اف آر چین رسید.

کاهش قیمت سنگ آهن در بورس فیوچرز چین نیز بر جو منفی بازار دامن زد.

فولادسازان چینی نگران قیمت سنگ آهن و تاثیر منفی آن بر بازارشان هستند گرچه در کوتاه مدت بهبود در خرید ها به رشد موقتی قیمت نیز کمک خواهد کرد.

 

قراضه

قیمت قراضه وارداتی در ترکیه هفته گذشته کمتر از یک درصد بالا رفته 374 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. در بازار داخلی امریکا شاخص قیمت قراضه خرد شده بازار داخلی در ثبات بود و 6 دلار هر لانگ تن از 4 هفته قبل بالاتر است.

در تایوان شاخص قیمت قراضه وارداتی کانتینری 2 تا 4 دلار پایین آمده به 348 تا 350 دلار هر تن سی اف آر رسید.

در ژاپن قیمت خرید قراضه حدود 5 دلار پایین آمده به 321 دلار و 15 سنت هر تن رسید. در کره نیز قیمت درخواستی برای خرید قراضه سنگین کلاس 2 از ژاپن 329 دلار هر تن فوب بود که نسبت به اوایل ماه 12 دلار پایین آمده است. آخرین بار از امریکا نیز در 379 دلار هر تن سی اف آر قراضه سنگین کلاس یک را خرید.

قراضه خرد شده وارداتی به هند نیز یک دلار ارزان تر شده 398 دلار هر تن سی اف آر بود که کمی افت داشت.

 

بیلت

بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته صعودی بود از 495 دلار به 500 تا 505 دلار هر تن فوب رسید. انتظار می رود ترکیه در 517 تا 522 دلار هر تن سی اف آر از سی آی اس بیلت بخرد. بیلت در بازار داخلی ترکیه 512 تا 517 دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.

پیش بینی شده پس از ماه مبارک رمضان عرضه کنندگان سی آی اس قیمت پیشنهادی بیلت خود را با امید به بهبود تقاضا بالاتر نیز ببرند. در این بین پیشنهادات ارزان قیمت چینی که هفته گذشته در مصر 505 دلار هر تن سی آی اف بود زنگ خطری برای عرضه کنندگان سی آی اس می باشد.

چون تقاضای میلگرد در بازار داخلی روسیه مطلوب است در نتیجه میزان عرضه بیلت صادراتی نیز کاهش یافته و افزایش قیمت اجتناب ناپذیرمی باشد. اغلب کارخانه ها تولید آگوست را پیش فروش کرده اند و برای فروش تولیدات سپتامبر عجله ای نشان نمی دهند.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته ثابت ماند از روز یکشنبه بیلت سایز 150 میلیمتر در انزلی روی تریلی هر کیلو 1710 تومان گفته میشد که تا آخر هفته در همین قیمت باقی ماند. شمش های تولید داخل سایز 120 میلیمتر روند ثابتی داشت و از 1620 تا 1640 تومان عنوان میشد، به علت رکود بازار مقاطع حجم معاملات بسیار پائین است. با توجه به افت قیمت ها در خارج ایران در ماههای قبل، واردات بیلت توجیه اقتصادی داشته است، بهمین دلیل در تیرماه امسال بیش از 30 هزار تن شمش وارد شده است. در هفته گذشته ذوب آهن اصفهان موفق شد 27 هزار تن بیلت را در قیمت پایه 15410 ریال هر کیلو بفروشد، این در حالی است که کارخانه های داخلی تلاش می کنند تا قیمت پایه این محصول را در بورس کاهش دهند به دلیل اینکه قیمت تمام شده این شمش با احتساب مالیات ارزش افزوده 1665 تومان خواهد بود با احتساب حداقل 150 تومان کرایه حمل و هزینه تبدیل، قیمت تمام شده میله گرد برای کارخانه نورد کننده 1815 تومان می باشد، قیمت متوسط فروش یک ظرفیت میله گرد بصورت نقدی هم امروز 1815 تومان است، به همین دلیل اکثر کارخانه ها تولید خود را به حداقل رسانده اند اما ادامه تولید برای ماههای بعد زیر سئوال است.

 ادامه این روند باعث میشود نوردکارها نتوانند به تعهدات خودشان در قبال بانک ها عمل کنند، تا سال گذشته همه برای خودشان کار می کردند بانک ها هم سود می بردند ولی ظاهراً دیگر محلی برای سود بردن بانک ها هم نیست، این وضع تا زمانی که پروژه های عمرانی فعال نشوند ادامه خواهد یافت در حالیکه تولیدکننده در باتلاق بدهی و زیان بیشتر فرو خواهد رفت.

 

مقاطع

هفته گذشته در بازار میلگرد اروپا امید به رشد قیمت قراضه جو بازار را مثبت کرده بسیاری از احتمال افزایش قیمت 20 یورو هر تن میلگرد در آینده نزدیک خبر می دادند. البته تقاضا در تعطیلات تابستانی به سر می برد و شاید اواخر آگوست خرید ها بالا برود. میلگرد صادراتی جنوب اروپا  5 تا 10 یورو رشد داشته به 420 تا 425 یورو هر تن فوب رسید.

میلگرد صادراتی ترکیه 5 دلار هر تن بالا رفته به 560 تا 565 دلار هر تن فوب رسید. در بازار داخلی قیمت در 564 دلار هر تن درب کارخانه با ثبات بود. میلگرد صادراتی سی آی اس در 510 تا 525 دلار هر تن فوب ثبات داشت.

میلگرد در بازار نقدی چین کمتر از  2 دلار افت داشته به 494 تا 499 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید. میلگرد صادراتی چین 444 تا 446 دلار هر تن فوب ثبت شد.  در بازار واردات خاور دور قیمت میلگرد از 458 تا 463 دلار به 460 تا 465 دلار هر تن سی اف آر افزایش یافت.

مقاطع در بازار ایران

قیمت تیرآهن در هفته گذشته رو به افزایش گذاشت علت این امر توقف عرضه این کالا از طرف ذوب آهن بود نه افزایش تقاضا یا امیدواری به بهبود بازار.

اما روند قیمت میله گرد، نبشی و ناودانی بدون تغییر بود، نوسان محدودی در اواخر هفته در قیمت میله گرد دیده شد که ناشی از محدودیت عرضه بود. موجودی کالاها در انبارها کاهش یافته است این انگیزه ایست برای تجار تا خرید کنند ولی نبود تقاضا و ترس از انبار شدن موجودیها، باعث شده تا اکثر دست اندرکاران با احتیاط عمل کنند. از طرف دیگر دو عامل انگیزه خرید را تحت تاثیر قرار داده از یک طرف مالیات های درخواستی که در بسیاری موارد بدون ضابطه و خارج از توان تجار است و از طرف دیگر نرخ بهره بالای سپرده های بانکی که باعث میشود پس انداز کردن و بهره بردن بسیار منطقی تر از کارکردن و سود بردن جلوه کند، در نتیجه سرمایه ها به سمت بانک ها میرود تا تجارت فولاد.

 بعضی از دست اندرکاران امیدوارند به علت کاهش موجودیها و رسیدن قیمت ها به کف خود، شاید در هفته های آینده شاهد افزایش قیمت باشیم ولی این افزایش قیمت هم محدود است و عمر طولانی هم نمی تواند داشته باشد چون تقاضا نیست سفته بازیست، به همین دلیل هم عمر کوتاهی خواهد داشت ولی شاید باعث شود پایه قیمت ها تا هر کیلو 50 تومان بالا برود.

 

ورق

در هفته ای که گذشت ورق گرم در بازار داخلی ترکیه 590 تا 600 دلار هر تن درب کارخانه  و در ثبات بود قیمت پیشنهادی صادراتی نیز در 575 تا 585 دلار هر تن فوب ثبات داشت. بازار منتظر اتمام ماه مبارک رمضان و همچنین انتخابات آگوست است.  

ورق گرم صادراتی سی آی اس به ترکیه با امید به بهبود اوضاع پس از تعطیلات عید فطر 5 دلار بالا رفته 545 تا 565 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم به 700 دلار هر شورت تن درب کارخانه هم رسید ولی خریداران به دنبال 680 دلار بودند. در شمال اروپا متوسط قیمت ورق گرم 2 یورو هر تن پایین آمد و در جنوب اروپا ورق گرم نسبت به هفته قبل تغییر قیمت نداشت و 405 تا 415 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

ورق گرم در بازار داخلی چین 541 تا 546 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شده که کمتر از 3 دلار در هر تن در یک روز افت داشت و امیدی به بهبود بازار در هفته آینده نیست. ورق گرم چین 540 تا 545 دلار هر تن سی اف آر امارات معامله شده که ارزان ترین ورق در این کشور است.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر با افزایش قیمت روبرو شد دلیل اصلی این افزایش قیمت بالا رفتن قیمت ارز مبادله ای در بانک مرکزی بود، البته واردات این کالا تغییری نسبت به ماههای قبل نداشته ولی فروشنده ها سعی در بالا بردن قیمت تا مرز 10 یا 15 دلار هر تن داشته اند که مشخص نیست با توجه به تعطیلات تابستانی اروپا ادامه داشته باشد یا نه. بسیاری از دست اندرکاران  امیدوارند قیمت دوباره کاهش یابد.

ورقهای گرم ضخامت 5/2 تا 10 میلیمتر محصول مبارکه با ثبات قیمت روبرو بود علت اصلی آنهم کاهش عرضه است در حالی که تقاضا ضعیف است.

ورقهای ضخامت 10 میلیمتر به بالا با افزایش قیمت روبرو شد بخصوص ضخامت 12 میلیمتر که موجودی آن در بازار به شدت محدود است ولی گفته می شود بعد از عید فطر محموله هائی از این ضخامت به بازار سرازیر خواهد شد .

ورقهای گرم با ضخامت های بالای 15 میلیمتر با ثبات نسبی همراه بود .

ورقهای سرد با عرضه محصولات قزاق روبرو شد، تمام ضخامت های 60/0 میلیمتر به بالا موجود است و همین به مصرف کننده ها کمک کرده است ولی افزایش نرخ ارز مبادله ای به استحکام قیمت کمک کرد ضمن آنکه تقاضا هنوز پائین است .

ورقهای گالوانیزه با افزایش قیمت روبرو شد دلیل آنهم بهبود تقاضای این کالاست همین امر بطور متوسط قیمت را در هفته گذشته تا 30 تومان هر کیلو بالا برد.

 

پایگاه خبری تحلیلی فولاد ( ایفنا)

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد