تاریخ ایجاد: شنبه 09 مرداد 1393 تعداد بازدید: 695 تعداد نظرات ارسالی: 2 نویسنده: behrooznaj
گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته 29 سال 2014


سنگ آهن

هفته گذشته قیمت سنگ آهن در چین به 100 دلار نزدیک تر شد. سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی به چین با حدود یک دلار رشد نسبت به هفته قبل  97 دلار و 90 سنت هر تن خشک سی اف آر چین شنیده شد و در بالاترین سطح 7 هفته گذشته قرار گرفت. قیمت سنگ آهن از ماه ژوئن که 89 دلار شده بود تاکنون 10 درصد بالا رفته است. فعالان بازار نسبت به تداوم این روند در کوتاه مدت امیدوارند.

همچنین موجودی سنگ آهن وارداتی در بنادر چین آخرین بار 113 میلیون و 400 هزار تن ثبت شده که نسبت به هفته قبل 300 هزار تن افت داشت.

 

قراضه

متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس یک در امریکا  357 دلار و 50 سنت هر لانگ تن و در ثبات بود. قراضه خرد شده 375 تا 385 دلار هر لانگ تن بود. برخی از خریداران حاضر شدند برای تامین نیاز خود در 395 تا 405 دلار هر لانگ تن نیز معامله کنند.

قراضه سنگین کلاس 1 و2 خلوص 20-80 وارداتی به ترکیه 371 دلار هر تن سی اف آر و در ثبات شنیده شد.

قراضه سنگین کلاس 1 و2 وارداتی در شرق آسیا 385 تا 390 دلار هر تن سی اف آر بود که مشابه قیمت های اواخر ژوئن و اوایل جولای است.  در تایوان شاخص قیمت قراضه وارداتی 3 دلار هر تن افت داشته 352 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

هفته گذشته قراضه صادراتی ژاپن 5 دلار هر تن ارزان تر شده 315 تا 321 دلار هر تن تحویل کنار کشتی شنیده شد. کره ای ها ترجیح دادند فعلا صبر کنند. قراضه کانتینری وارداتی به هند در ثبات بوده 399 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

 

بیلت

در هفته ای که گذشت قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه 5 دلار هر تن بالا رفته 520 تا 525 دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. بیلت چین 505 دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود. بیلت صادراتی ترکیه نیز به 565 تا 570 دلار هر تن فوب رسید.  قیمت های پایین چین و ناآرامی های عراق به بیلت ترکیه اجازه رشد قیمت چشمگیر را نخواهد داد.

بیلت صادراتی سی آی اس بهبود قیمت داشت و در 495 دلار هر تن فوب نیز معامله شد البته هنوز تقاضا خیلی جالب نیست. مصر بیشترین خرید ها را داشت. بیلت وارداتی از سی آی اس 515 تا 520 دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود که 5 دلار بالا رفته بود.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته ثابت ماند و افت قیمت در حد 10 تومان بود که از روز دوشنبه سعی در جبران داشت ولی شرایط رکود فصلی بازار و نزدیکی ایام عزاداری اجازه بهبود را نداد. هفته قبل شمش 150 میلیمتر در انزلی هر کیلو 1705 تومان قیمت داشت که تا آخر هفته ثابت ماند. شمش 150 میلیمتر کارخانجات خصوصی داخلی هم بسته به تولیدکننده 1650 تا 1670 تومان عرضه می شد.

سایز 120 میلیمتر داخلی هم 1580 تومان معامله می شد که این روند تا آخر هفته تقریباً ثابت ماند و تغییر نکرد. روز چهارشنبه مشخص شد ذوب آهن اصفهان شمش 150 میلیمتر را در قیمت پایه 15410 ریال عرضه خواهد کرد که با آخرین فروش خود تفاوت ندارد از آنجا که ذوب آهن اصفهان ارزانترین مواد اولیه را برای تولید دریافت می کند ، می شود انتظار داشت که دولت سعی در حفظ قیمت شمش دارد. شمش فولاد خوزستان 07/12/92 به قیمت 15158 ریال معامله شد تفاوت قیمت امروز با سال گذشته تنها 40 تومان است در حالیکه هزینه ها افزایش یافته است از طرف دیگر قیمت شمش در دنیا پائین آمده در حالیکه در کشور ما این اتفاق نیفتاده است به همین دلیل کارخانه های نورد انتظار دارند قیمت شمش پایین بیاید. ولی نوسان قیمت شمش کارخانه های بزرگ مثل ذوب آهن یا فولاد خوزستان تنها تحت تاثیر فاکتورهای حسابداری نیست و عوامل  دیگری هم در آن دخیل هستند مثل سیاست ثبات بازار .

 

مقاطع

هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه 560 تا 565 دلار هر تن فوب شنیده شد. میلگرد ترکیه در امریکا 590 دلار هر تن سی اف آر هوستون بود که نسبت به 10 روز قبل تا 10 دلار رشد داشت

بازار میلگرد اروپا نسبتا در ثبات بود در آلمان قیمت میلگرد 460 یورو هر تن بود که ثابت مانده چون قیمت قراضه نیز ثابت بود.

قیمت میلگرد در چین پس از دو هفته ثبات با افزایش قیمت سنگ آهن و بیلت و کاهش موجودی بازار حدود 3 دلار بالا رفته به 506 تا 508 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید. آخرین قیمت میلگرد در بورس شانگهای چین 510 دلار هر تن ثبت شده که از اواخر ماه می تاکنون بی سابقه بوده است. میلگرد صادراتی چین 2 دلار و 50 سنت هر تن افت داشته به 438 تا 445 دلار هر تن فوب رسید.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع از اول هفته نزولی بود از روز دوشنبه بعضی از دست اندرکاران تلاش کردند قیمت را افزایش دهند ولی بازار متوقف شد چون آمادگی پذیرش افزایش قیمت را نداشت در نتیجه از روز چهارشنبه عملاً بازار به اول هفته بازگشت. در بازار تیرآهن تیرهای ریز اول هفته با کاهش قیمت روبرو شدند در حالیکه از میانه هفته، تیرآهن های درشت هم روند نزولی گرفتند، بازار فعلی با سه عامل روبروست.

1- ضعف تقاضا ناشی از فقدان بودجه عمرانی

2- رکود فصلی و خواب آلودگی ماه رمضان

3- کاهش عرضه

دو فاکتور اول و دوم تاثیر خود را از سه ماهه سوم سال قبل بر بازار گذاشته اند به همین دلیل بازار خودش را با این وضع تطبیق داده است اما مقاطع فروخته شده در سال گذشته که به انبارها رفته بود، تقریباً به اتمام رسیده این موجودی ها که در قیمت پایین خریداری شده بودند اجازه تغییر قیمت را نمی دادند، کمتر کسی هم حاضر به ریسک بود تا با قیمت های جدید از کارخانه ها خرید کند ، در هفته گذشته یک وزن کشی صورت گرفت پس از هفته ها که قیمت رو به پایین بود روز دوشنبه قیمت میله گرد را بالا بردند ولی بازار متوقف شد و هیچکس خریدی نکرد. این هشداری بود به بازارگردانان که هنوز بازار پذیرای برگشت نیست اما زنگ بیدار باشی بود برای تجار که خود را به این رکود دلخوش نکنند و آماده پذیرش قیمت های جدید باشند، با توجه به 14 میلیارد دلاری که دولت برای رونق بخش های مختلف اقتصادی آماده کرده است این امیدواری وجود دارد که بازار از مرداد ماه رونق بگیرد.

 

ورق

هفته گذشته متوسط قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا 670 تا 700 دلار هر شورت تن درب کارخانه بود ولی اغلب در 680 دلار قیمت داده می شد.

متوسط قیمت ورق گرم وارداتی به اروپا 5 یورو هر تن بالا رفته 417.5 یورو هر تن سی آی اف  ثبت شد.

در بازار داخلی ترکیه ورق گرم 585 تا 600 دلار هر تن درب کارخانه بود و بازار منتظر بهبود در ماه آگوست است. ورق گرم وارداتی از سی آی اس 540 تا 560 دلار هر تن سی اف آر بود و پس از ماه رمضان بالاتر خواهد رفت.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین 2 تا 3 دلار نسبت به اوایل جولای بالا رفته 552 تا 555 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول در انزلی اول هفته 18700 ریال قیمت داشت که تا آخر هفته تغییر جدی نداشت و بدون نوسان بود. ورقهای گرم ضخامت 5/2 میلیمتر تا 10 میلیمترتا 10 تومان هر کیلو کاهش قیمت داشت که ناشی از رکود بازار است، تاجر دیگر علاقه ای به انجام معامله در قیمت های فعلی ندارد و ترجیح می دهد بجای معامله سرمایه اش را در بانک سپرده گذاری کند.

ورقهای گرم ضخامت 12 تا 50 میلیمتر محصول اکسین و کاویان با کاهش محدود تا 10 تومان هر کیلو روبرو بود ولی بازار این کالاها همچنان راکد است چون تقاضا نیست.

ورق سرد بعلت عرضه ورقهای وارداتی با کاهش قیمت روبرو شد در حالیکه محصولات مبارکه همچنان نایاب هستند و با افزایش محدود قیمت روبرو می باشند.

ورق گالوانیزه نیز با کاهش قیمت تا سقف 20 تومان هر کیلو روبرو شد که ناشی از عرضه محصولات وارداتی است.

مرکز خدمات فولاد ایران


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد