تاریخ ایجاد: دوشنبه 07 تیر 1393 تعداد بازدید: 390 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: behrooznaj
گزارش هفتگی بازار فولاد- گزارش هفته 24 سال 2014

سنگ آهن

هفته گذشته گرچه قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد به 94 دلار هم رسید ولی پایان هفته 93 دلار و 50 سنت هر تن خشک سی اف آر چین ثبت شد و 2 دلار نسبت به هفته قبل بالاتر بود. بازار این ماده اولیه همچنان وضعیت نامطلوبی دارد و قیمت زیر 100 دلار است. فعالان بازار تردید دارند روند رو به بهبود در بازار سنگ آهن تداوم داشته باشد چون عرضه شرکت های معدنی در بازارهای نقدی بالاست.

به نظر کارشناسان قیمت سنگ آهن از این کمتر هم خواهد شد چون تقاضا کم است. بازار فولاد چین نیز وضعیت خوبی ندارد از این رو کارخانه ها باید تولید را پایین بیاورند که بر تقاضای سنگ آهن اثر منفی می گذارد.

 

قراضه

در هفته ای که گذشت قیمت قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 اروپا 372 تا 375 دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود که از ماه می در همین حدود بوده و در آینده نزدیک نیز این چنین می ماند. قراضه 20-80 امریکا 370 دلار هر تن سی اف آر ترکیه معامله شد که 5 دلار افت داشت. قراضه خرد شده در بازار داخلی امریکا 372 دلار و 50 سنت هر لانگ تن ثبت شد که نسبت به یک ماه قبل حدود 19 دلار پایین تر است.

متوسط  قیمت قراضه سنگین کلاس 2 در ژاپن نزولی بود  و بین 283 تا 320 دلار هر تن تحویل کارخانه ثبت شد. کره جنوبی قراضه سنگین کلاس یک امریکا را در 377 دلار هر تن سی اف آر خرید در حالی که آخرین بار ماه مارس در 359 دلار معامله شده بود.

قیمت قراضه وارداتی در هند ثبات داشته 411 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. همچنین هفته گذشته قراضه خرد شده امریکا برای حمل جولای در 390 دلار هر تن سی اف آر به تایلند فروخته شد.

 

بیلت

هفته گذشته بازار بیلت سی آی اس تحت تاثیر محودیت تقاضا و قیمت های ارزان بیلت چین تحت فشار بود. متوسط قیمت بازار 490 دلار هر تن فوب بود. ترکیه در 510 دلار هر تن سی اف آر از سی آی اس بیلت خرید. بیلت چین 500 دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود و محصول اوکراین در 509 دلار هر تن سی اف آر خریداری نداشت. احتمالا بیلت صادراتی اوکراین به زودی به 480 دلار هر تن فوب می رسد چون بازار ترکیه در ماه رمضان آرام می شود. در بازار داخلی ترکیه بیلت 5 دلار افت قیمت داشته 520 تا 530 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

بیلت چین به ایتالیا در 500 دلار هر تن سی اف آر پیشنهاد شده که معادل کمتر از 460 دلار هر تن فوب است. بیلت چین در جنوب شرق آسیا خریدار بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده چون قیمت رقابتی دارد و در 480 دلار هر تن سی اف آر تایوان نیز معامله شده است. در حالی که محصول کره 530 دلار و روسیه 525 دلار هر تن سی اف آر عرضه شد.  

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته روند نزولی داشت. سایز 150 میلیمتر در انزلی تا هر کیلو 1720 تومان هم شنیده شد در حالی که اول هفته 1750 تومان معامله شده بود.

بیلت سایز 120 میلیمتر کارخانه های داخلی با افت حدود 20 تومان به 1630 تومان هر کیلو رسید. تقاضا بعلت درخواست کم مقاطع محدود بود و حجم معاملات هم پایین. علیرغم آنکه محدودیت تخصیص ارز مبادله ای تا حد زیادی برطرف شده ولی تمایلی به واردات نیست چون قیمت فروش در بازار ایران پایین است. هفته گذشته از عرضه شمش ذوب آهن استقبال نشد. این در حالی است که ذوب آهن و فولاد خوزستان تلاش می کنند محصول خود را صادر نمایند. به این ترتیب حجم عرضه به بازار داخلی محدود خواهد شد ، در حال حاضر قیمت بیلت به کف خود بسیار نزدیک شده است و پائین آمدن قیمت آن وابسته به کاهش قیمت آهن اسفنجی و قراضه است یا آنکه قیمت ارز تنزل کند تا محصول وارداتی ارزانتر تمام شود. در حال حاضر بیلت محصول سی آی اس 510 دلار هر تن تحویل بنادر شمالی عرضه می شود با احتساب هزینه خواب سرمایه برای واردکننده سودی ندارد، به همین علت حجم واردات بسیار محدود شده است.

 

 

مقاطع

هفته گذشته میلگرد ترکیه 600 دلار هر تن سی اف آر در امریکا معامله شد. در بازار داخلی امریکا قیمت 630 تا 635 دلار هر شورت تن درب کارخانه بود که 5 دلار افت داشت. در آلمان معاملات میلگرد در 470 تا 475 یورو هر تن انجام شد.

میلگرد در بازار داخلی ترکیه 16 دلار هر تن پایین آمده 569 دلار هر تن درب کارخانه  بدون 18 درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد. میلگرد صادراتی ترکیه برای حمل جولای 565 تا 570 دلار هر تن فوب و در ثبات نسبی بود. اماراتی ها بیشترین خرید را داشتند و در 560 دلار هر تن فوب معامله کردند.

میلگرد صادراتی سی آی اس در ثبات  و 520 تا 530 دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد.

در بازار نقدی چین قیمت میلگرد 512 تا 514 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد که ثبات داشت متوسط قیمت میلگرد صادراتی چین 11 دلار هر تن افت داشته به 448 تا 454 دلار هر تن فوب رسید.

مقاطع در ایران

مقاطع در بازار ایران روند نزولی داشت قیمت میله گرد تا 30 تومان هر کیلو پائین آمد بعضی از اقلام ناودانی تا 100 تومان هر کیلو کاهش قیمت داشت که بیشتر متاثر از افت قیمت ارز و کاهش تقاضا بود. هفته گذشته یکی از آرام ترین دوره های بازار بود با اینکه عرضه کارخانه ها محدود بود و تزریق کالا توسط کارخانه های بزرگ کنترل می شود با این حال به علت افت تقاضا و انتظار مثبت بودن مذاکرات هسته ای حالت انتظار را در بازار تشدید کرد.

از روز دوشنبه این حالت انتظار تشدید شد، کاهش قیمت به بعضی از اقلام خاص مثل میلگردهای قطر 8 میلیمتر شاخه آ3 نیز کشید در حالی که بسیاری از تجار هنوز خریدهای ارزان قیمت سال قبل را در انبارهای خود دارند. ولی روند نزولی قیمت میلگرد در انبارهای تهران کند شده و برای بعضی قطرها متوقف شده است، سال گذشته در این مقطع زمانی شاهد همین روند بودیم ولی روند سال قبل ناشی از مسایل سیاسی و انتخابات بود امسال ناشی از موجودی انباشته شده ارزان قیمت.

 اکثر دست اندرکاران ادامه این وضع را تا پایان مذاکرات هسته ای انتظار دارند، بخصوص آنکه تحولات عراق در صادرات ایران بسیار موثر است و باید شاهد نتایج آن درماه های بعد بود.

 

ورق

هفته گذشته اغلب بازارهای ورق با ثبات بودند. در بازار ورق امریکا ورق گرم 670 تا 680 دلار هر شورت تن  و در ثبات بود. بازار واردات تولیدکنندگان داخلی ورق را در امریکا کمی دچار مشکل کرده است.

در شمال اروپا ورق گرم 6 یورو کاهش قیمت داشت و در جنوب اروپا ورق گرم هفته باثباتی را پشت سر گذاشت.

  در ترکیه ورق گرم در 590 تا 600 دلار هر تن درب کارخانه در ثبات بود. ورق گرم صادراتی ترکیه نیز 575 تا 585 دلار هر تن فوب پیشنهاد می شد. ورق گرم سی آی اس بین 540 تا 560 دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود.

ورق گرم در بازار چین 550 تا 553 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده و در ثبات بود.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول در انزلی اول هفته 1950 تومان بود که با نزول آرام تا پایان هفته به 1930 تومان رسید. ورق های گرم محصول کره در بندرامام خمینی هم در پایان هفته به همین قیمت پیشنهاد می شد. قیمت ورق گرم محصول قزاق تا 560 دلار سی اف آر هر تن می باشد با هزینه های جانبی و خواب سرمایه قیمت تمام شده کمتر از 1900 تومان هر کیلو نیست. این رقم بدون توجه به هزینه ریسک واردات و نوسان قیمت است. در دو ماه گذشته واردات این کالا روند صعودی داشته است بخصوص از بنادر جنوبی که شنیده می شود محصول چین و هند هم در راه است ، اما روند کاهش قیمت بسیار کند شده، علیرغم تنزل نرخ ارز و رکود حاکم بر بازار، فروشنده ها در مقابل تقاضای کاهش قیمت مقاومت کردند.

ورق های گرم محصول مبارکه ضخامت 3 تا 15 میلیمتر حدودا 20 تومان هر کیلو کاهش قیمت نشان دادند، این روند برای ورق های محصول اکسین و کاویان هم دیده شد روز دوشنبه با اعلام ورشکستگی یکی از تجار ورق، بازار متوقف شد و فروشنده ها عقب نشستند این حالت انتظار تا هفته بعد هم ادامه خواهد یافت. در حالی که حجم عرضه توسط کارخانه های داخلی کنترل می شود ولی نبود تقاضا و ریسک احتمال کاهش قیمت، سرمایه ها را همچنان ثابت و بی تحرک نگه داشته است.

مرکز خدمات فولاد ایران

۱۳۹۳/۰۳/۲۴
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد